Dlaczego weganizm?


Powody weganizmu

Weganizm wynika z szacunku dla zwierząt. Zwierzęta nie są rzeczami, mają uczucia, potrafią odczuwać ból, stres, strach, ale i zadowolenie lub satysfakcję. Unikają śmierci, podobnie jak my. Weganie nie godzą się na krzywdzące traktowanie zwierząt, które w obecnych czasach związane jest nie tylko z produkcja mięsa, ale i np. mleka, jajek, futer naturalnych czy skóry, a także z zabawą kosztem zwierząt (np. w cyrkach) lub krzywdzeniem ich w laboratoriach w ramach testów czy doświadczeń.

Powody etyczne

Pojedyncza osoba nie jest w stanie sprawić, żeby zło, jakie ludzie wyrządzają zwierzętom, zniknęło. Może jednak podjąć decyzję, że sama – na tyle, na ile jest to możliwe – odmówi wspierania krzywdzenia zwierząt. Nie tylko nie będzie osobiście krzywdzić zwierząt, ale i wpierać swoimi pieniędzmi tych, którzy krzywdzą. Podstawą istnienia przemysłów, które wykorzystują zwierzęta, jest opłacalność. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, to odmówić płacenia za produkty zwierzęce, skoro wiążą się one z bólem, cierpieniem i śmiercią zwierząt. Mamy przecież wybór.

Decyzja o weganizmie jest bardzo ważna, bo może być inspiracją dla innych. Jeśli wiele osób odmówi płacenia tym, którzy krzywdzą zwierzęta, nie będzie się ono opłacać. Duża ilość wegan i weganek w społeczeństwie sprawiłaby, że ilość hodowanych i zabijanych zwierząt wyraźnie by się zmniejszyła. Warto więc podjąć decyzję o tym, że będziemy korzystać z produktów roślinnych zamiast zwierzęcych i zachęcać do tego innych. To bardzo smaczna zamiana, która jednocześnie może służyć zdrowiu.

Te zwierzęta, które w tej chwili przeznaczone są na rzeź, nie mają szans na odmianę swojego losu. Dziś możemy jednak dać dowód tego, że zależy nam na lepszej przyszłości. Bez naszej odmowy wspierania krzywdzenia zwierząt nie ma szans na zmianę!

Powody zdrowotne

wkrótce

Powody ekologiczne

wkrótce

Zapisz się do newslettera

Wpisz swój email

Archiwa